Inner Banner

پمپ آب چیست

پمپ آب

پمپ آب دستگاهی است که برای تامین آب در مکان های مختلف نصب می شود. بعضی از شهرها، دسترسی به آب شرب مصرفی و لوله کشی را ندارند. به همین منظور ابزارهایی ساخته و تولید شدند تا همه افراد بتوانند به آب دسترسی داشته باشند. در واقع پمپ آب دستگاهی است که نیروی الکتریسیته را تبدیل به نیروی مکانیکی می کند

دلیل استفاده از پمپ آب

امروزه با افزایش جمعیت در شهرهای مختلف نیاز به آب بیشتر از قدیم احساس می شود. استفاده از پمپ آب راه مناسبی برای افزایش فشار آب در شهر های مختلف می باشد

پمپ آب چه کاربردی دارد؟

از دستگاهِ پمپ آب، در گلخانه ها برای آبیاری گل ها و گیاهان گلخانه ای، باغبانی، مصارف صنعتی مثل کارخانه ها ، خانگی مثل کولر های آبی و غیره استفاده می شود. از آن جایی که تعداد گلخانه ها افزایش پیدا کرده است، استفاده از پمپ آب نیز افزایش  چشمگیری داشته است. لازم به ذکر است کشاورزان و باغداران  نیز از این دستگاه بسیار، استفاده می کنند. استفاده از انواع پمپ ها در ساختمان های مسکونی هم استفاده می شود

از دستگاهِ پمپ در پارک هایی که حوضچه هایی برای قایق سواری و بازی های آبی دارند، استفاده می شود. در پرورش حیوانات از قبیل پرنده ها و ماهی ها نیز از دستگاه پمپ استفاده می کنند. به طور کلی دستگاه پمپ کاربردهای زیادی دارد. می توان اینگونه گفت: از دستگاه پمپ در هر مکانی که دسترسی به آب محدود و کم است یا به آب در حجم زیاد نیاز است می توان استفاده کرد.

انواع پمپ آب

همانطور که بالاتر  گفتیم پمپ ها براساس کاربرد، انواع مختلفی دارند. در زیر انواعی از آن آمده  است

پمپ آب سیرکولاتور

 پمپ های سیرکولاتور قابلیت استفاده در انواع دما، فشار و دیگر سیالات را داردو جنس بدنه ازاستیل، آهن یا چدن است و جنس پروانه از پلی آمید می باشد مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارد در انواع سیستم های رادیاتورها، سرمایش، گرمایش، تهویه مرکزی، انتقال مواد شیمیایی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد

 

پمپ آب شناور

به صورت شناور یا غرق در آب استفاده می شود پمپ شناور در دو نوع سه فاز و تک فاز تولید می شودقسمت داخلی موتور الکتریکی آن نقش روان کننده را برای یاتاقان هادارد. یاتاقان نوعی ورقه فلزی است که حرکت موتور را روان می کند دلیل اختلاف استفاده پمپ شناور، میزان قدرت موتور آنها است.

پمپ آب جتی

پمپ های جتی در مکان هایی با چاه های عمیق که دارای آب و هوای گرم استفاده می شود. برای منابع آب های کم عمق و چاه های عمیق که در آن پمپ های قوی تری مورد نیاز است، که باید از پمپ آب جتی قوی تر استفاده کرد. همانطور که متوجه شدید این پمپ ها دو مدل  کم عمق و عمیق دارند، تفاوت بین پمپ آب جتی عمیق و پمپ آب جتی کم عمق، در محل تخلیه آن است.

 

پمپ آب خانگی

در زمان انتخاب این پمپ باید به یک سری ویژگی ها  نظیر تعداد سرویس های بهداشتی در هر واحد، وجود یا عدم وجود مخزن ذخیره آب تعداد طبقات، تعداد واحد آپارتمان ها، مساحت واحد ها، سایز و طول لوله های آب، نوع سیستم لوله کشی، را در نظر بگیرید گاهی فشار آب در بعضی مناطق شهری و روستایی به اندازه کافی نیست در این شرایط از پمپ برای افزایش و کنترل فشار آب استفاده می کنند.

پمپ آب بشقابی

از پمپ بشقابی برای پمپاژ کردن مایعات در مصارف صنعتی استفاده می شود. البته در بعضی موارد در کشاورزی و مصارف خانگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی این پمپ بسیار ساده است و از دو قسمت اصلی بدنه و پروانه ساخته می شود. تنها قسمتی که در این پمپ متحرک است قسمت پروانه آن است.

پمپ لجن کش یا کف کش

کفکش یا لجن کش پمپ هایی هستند که توسط آب اطراف آن خنک می شوند پمپ ها بر خلاف انواع دیگر پروانه خنک کننده ندارند، به همین خاطر پمپ های غرقابی نامیده می شوند پمپ کفکش از نو پر استفاده  پمپ های نوع سانتریفیوژی هستند  مایع مورد استفاده آن نباید دارای هوا یا بخار باشد. این پمپ مزایای خوبی از جمله نگهداری آسان، هزینه پایین و طول عمر بالا دارد که می تواند گزینه مناسبی برای خرید پمپ باشد.

 پمپ آب سرد

از این دستگاه برای آب های با دمای بسیار پایین و سرد استفاده می شود. این دستگاه برای آنکه طول عمر بالا در دمای پایین داشته باشد و به راحتی کار کند از مواد بسیار با کیفیتی ساخته می شود. این پمپ معمولا استفاده صنعتی داشته و ویژگی  بارز آن تحمل دمای خیلی پایین است.

 پمپ پروانه ای

دستگاهِ پمپی، که سرعت چرخش پروانه آن بسیار زیاد است، در این دستگاه سرعت پروانه و جریان مایعات بسیار بالا اما هد آن بسیار پایین است. این دستگاه به اسم پمپ محوری هم نام دارد. از این دستگاه برای آبگیری، سیل، رودخانه یا دریا استفاده می شود. بهتر است که مایعی که درون آن قرار می گیرد رقیق باشد اما از این دستگاه برای مایعاتی که ذرات جامد نیز دارند، استفاده می شود.