ورود | ثبت نام سبد خرید()
{{invoice.payable |commaSeparated|persianNumber}} ریال

ویژگی های پمپ آب کولر خوب و آموزش تعویض

تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸ / تعداد بازدید : ۵۷۱// نویسنده : مریم ریاحی فرد

پمپ آب کولر مناسب باید دارای یک‌سری از ویژگی ها بوده تا عملکرد مطلوبی داشته باشد. با در نظر گرفتن برخی نکات و توجه به آنها، پمپ آب مناسبی را خریداری خواهید کرد. از جمله این موارد عبارتند از:

عایق بودن پمپ آب

پمپ آب کولر در صورتی‌که با آب تماس پیدا کند می سوزد. به همین دلیل پمپ آب باید کاملا عایق‌بندی شود تا آب به آن نفوذ پیدا نکند. لذا یکی از ویژگی‌هایی که باید به آن توجه داشته باشید، عایق بودن پمپ آب است.

وجود سنسور دما

یکی از ویژگی های پمپ آب مناسب، دارا بودن سنسور دما است. پمپ آب در صورتی‌که بیش از اندازه گرم شود می سوزد. بنابراین وجود سنسور دما در پمپ، اهمیت بسیاری دارد. عملکرد این سنسور بدین نحو است که زمانیکه میزان گرمای پمپ بیش از اندازه شود، برق ورودی به پمپ قطع شده و مانع سوختن آن می شود.

جنس سیم پیچ پمپ

جنس سیم پیچ پمپ آب کولر تاثیر بسیاری در طول عمر آن دارد. اگر فرآیند لاکی شدن سیم پیچ پمپ آب به خوبی انجام شده باشد، در صورت تماس با آب، کمتر دچار اتصالات می شود. در نتیجه طول عمر بیشتری خواهد داشت.

وجود ویژگی ضد رسوبی

رسوب های ایجاد شده بر روی پره های پمپ کولر آبی با ایجاد مانع بر گردش پره ها به پمپ، آسیب جدی می زنند. پمپ دارای ویژگی ضد رسوب، با چرخش معکوس، رسوبات را از بین خواهد برد.

جنس مناسب بدنه پمپ

پوسیدگی بدنه پمپ آب کولر، کاهش طول عمر آن را در پی خواهد داشت. لذا پمپی که جنس بدنه آن از استیل ضد زنگ می باشد، طول عمر بیشتری خواهد داشت.

نوع پمپ

اگر قصد دارید پمپ آبی خریداری کنید که قدرت پمپاژ بالایی داشته باشد، باید به نوع پمپ توجه کنید. پمپ آب دو بالشتکی قدرت پمپاژ خوبی دارد.

 

انواع پمپ کولر آبی

انواع پمپ آب کولر

عموما انواع پمپ آب کولر بر اساس دو مولفه نوع استاتور و نیروی محرکه تقسیم‌بندی می شوند. بر اساس نوع استاتور، پمپ آب دارای دو نوع استاتور تک بوبین و استاتور دو بالشتکی است.

پمپ آب تک بوبین

منظور از بوبین همان سیم پیچ می باشد. در واقع هسته اصلی موتور این نوع از پمپ های آب، تک سیم پیچ است. بین قدرت حرکت پمپ آب و تعداد سیم پیچ ها رابطه ای مستقیم وجود دارد. در واقع به هر میزانی که تعداد سیم پیچ های موتور بیشتر باشد، آب بیشتری به بالا پمپاژ می شود. پمپ آب تک بوبین در مقایسه با نوع دو بالشتکی قدرت کمتری دارد. مزیت این نوع از پمپ های آب این است که انرژی کمی مصرف می کنند.

پمپ آب دو بالشتکی

هسته اصلی موتور پمپ آب کولر نوع دوبالشتکی دارای دو عدد سیم پیچ می باشد. به همین دلیل قدرت این نوع از پمپ های آب بیشتر از نوع تک بوبین است. این نوع از پمپ آب، حجم آب بیشتری را به سمت پوشال ها هدایت می کند و در نتیجه فضای ساختمان خنک‌تر می شود. لازم است ذکر شود که برق مصرفی این نوع بیشتر می باشد.
پمپ آب کولر بر اساس نیروی محرکه نیز دارای دو نوع وابسته به موتور و مستقل می باشد.
• پمپ های آبی که خود دارای الکتروموتور هستند، جزء پمپ های آب مستقل محسوب می شوند.
• پمپ هایی که از موتور فن، نیروی محرکه خود را می گیرند، در دسته پمپ های آب وابسته به موتور قرار می گیرند. در واقع این نوع از پمپ ها مکانیکی و فاقد الکتروموتور هستند.

 

عکس پمپ کولر آب

بهترین برندهای موجود در ایران برای پمپ کولر آبی

برندهای مختلفی اقدام به تولید پمپ آب کولر نموده‌اند. هر کدام از این برندها مدل های مختلفی از پمپ های کولر آبی را تولید و به بازار عرضه کرده‌اند. برخی از برندهای تولید کننده پمپ کولر آبی عبارتند از:

پمپ موتوژن

برند ایرانی موتوژن، برندی شناخته شده در زمینه تولید پمپ کولر آبی است. بدنه این پمپ از استیل ضد زنگ ساخته شده است. جنس پروانه آن پلاستیکی می باشد. در هر دقیقه دارای 2500 تا 3000 دور گردش می باشد. این پمپ با برق شهری تک فاز کار می کند.

الکتروژن

پمپ کولر آبی برند الکتروژن دارای مقاومت بالایی می باشد. در ساخت این پمپ از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت استفاده شده است. جنس بدنه آن از پروپیلن و جنس پروانه آن تکنو پلیمر می باشد. دارای دور موتور 3000 است. این پمپ نیز با برق تک فاز کار می کند.

شیراز صنعت

جنس بدنه این پمپ استیل و جنس پروانه آن تکنو پلیمر است. نوع موتور آن تک فاز بوده و حداکثر سرعت گردش این پمپ 2500 دور در دقیقه می باشد. این پمپ دارای حداکثر پمپاژ 5 متر است و با برق شهری تک فاز کار می کند.

سوبو

این پمپ آب کولر، تک فاز بوده و دارای حداکثر ارتفاع پمپاژ دو متر است. ولتاژ آن 230 ولت می باشد. بازه توان موتور آن 500-0 است. این پمپ قابلیت غوطه‌ور شدن ندارد.

 

تقویت پمپ آب

راهکارهای تقویت پمپ آب کولر

به منظور تقویت پمپ کولر آبی راهکارهایی وجود دارند. برخی از این راهکارها عبارتند از:

پاکسازی پروانه پمپ از رسوبات

با پمپاژ آب، رسوبات موجود در مخزن کولر وارد پروانه پمپ شده و در چرخه پروانه اختلال ایجاد می کنند. این اختلال باعث سوختن پمپ آب کولر می شود. لذا حذف رسوبات باعث تقویت و افزایش طول عمر پمپ می شود.

وجود آب کافی در مخزن کولر

در صورت عدم وجود آب کافی در مخزن کولر، پمپ آب کولر دچار آسیب خواهد شد. لذا هنگام سرویس کولر، همه موارد را بررسی کنید تا مخزن آن خالی از آب نماند.

روغن کاری پمپ آب

روغن کاری به موقع پمپ کولر آبی مانع اصطکاک قطعات آن می شود. در نتیجه پمپ آب، عملکرد مطلوبی خواهد داشت.

تعویض پره های پمپ

استفاده مداوم از کولر آبی باعث فرسودگی پره های پمپ می شود. همین مسئله باعث ایجاد اختلال در عملکرد پمپ می گردد. لذا تعویض به موقع این پره ها باعث تقویت پمپ و افزایش طول عمر آن می شود.

 

تعمیر پمپ کولر آبی

نکات تعویض پمپ آب کولر

یکی از مهم‌ترین اجزای کولرهای آبی، پمپ آب کولر می باشد. عملکرد پمپ آب در کولر بدین نحو است که با هدایت آب موجود در کف مخزن آب کولر به درون توزیع کننده های آب، باعث خیس و مرطوب شدن پوشال های کولر می ‌شود. هوای گرم بیرون با برخورد با پوشال های خیس، تبدیل به هوای خنک می شود. چرخش پروانه نیز کمک می کند که این هوای خنک به درون کانال های کولر منتقل شده و پس از آن به فضای داخل ساختمان ورود پیدا کند.
پمپ آب کولر نقش بسیار مهمی در حفاظت از کولر آبی ایفا می کند. در واقع پمپ آب، محفظه کولر را خنک نگه داشته و از داغ شدن موتور کولر جلوگیری می کند. در صورتیکه پمپ آب دچار ایراد شود و نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدامی نشود، امکان داغ کردن موتور کولر و سوختن آن وجود دارد.
تعویض پمپ کولر آبی کار پیچیده ای نیست. با داشتن اطلاعات کافی در مورد پمپ، می توانید شخصا به تعویض آن اقدام کنید. اما اگر اطلاعات کافی ندارید، این امر را به افراد حرفه ای بسپارید. برای تعویض پمپ، باید مراحل ذیل را طی کنید.
• سیم های پمپ آب جدید را جایگزین سیم های پمپ قدیمی کنید.
• آن را داخل توری صافی مخصوص قرار دهید. پمپ را در سوراخ های موجود در بدنه داخلی کولر به صورت کشویی محکم نمایید.
• در این مرحله خروجی پمپ را به لوله آبی که به طرف پوشال ها می رود، متصل کنید.
• برق کولر را وصل کنید و با روشن کردن پمپ نسبت به سلامت آن اطمینان حاصل نمایید.

امیدواریم با دنبال کردن این مقاله آسان، موتور الکتریکی مناسب را در فروشگاه اینترنتی گل الکتریک پارت پیدا کنید. با این حال، اگر سؤال بیشتری دارید، لطفاً برای مشاوره بیشتر در مورد این موضوع با متخصص موتورهای الکتریکی ما تماس بگیرید. ما اینجا هستیم، برای شما!

 

اطلاعات موجود در این مقاله فقط برای اهداف اطلاعات عمومی در نظر گرفته شده است و بر اساس اطلاعات موجود در تاریخ اولیه انتشار است. هیچ اظهارنظری مبنی بر کامل بودن یا جاری بودن اطلاعات یا مراجع انجام نشده است. این مقاله جایگزینی برای بررسی مقررات جاری دولتی، استانداردهای صنعتی، یا سایر استانداردهای خاص کسب و کار و/یا فعالیت شما نیست و نباید به عنوان توصیه یا نظر حقوقی تلقی شود. خوانندگان با سؤالات خاص باید به استانداردهای قابل اجرا مراجعه کنند یا با یک وکیل مشورت کنند.

آخرین مقالات

پیشرفت در فناوری موتور الکتریکی

 تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸   تعداد بازدید : ۵۷۱

موتورهای الکترونیکی در دهه آینده چگونه تکامل خواهند یافت؟

 تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸   تعداد بازدید : ۵۷۱

راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز با برق تک فاز

 تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸   تعداد بازدید : ۵۷۱

پوسته الکتروموتور

 تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸   تعداد بازدید : ۵۷۱

الکتروموتور های ضد انفجار

 تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸   تعداد بازدید : ۵۷۱

موتور الکتریکی مناسب را در پنج مرحله ساده پیدا کنید

 تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸   تعداد بازدید : ۵۷۱

پمپ آب چیست

 تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸   تعداد بازدید : ۵۷۱

الکتروموتور پایه دار و فلنج دار چیست

 تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸   تعداد بازدید : ۵۷۱

6 فناوری که می تواند موتورهای الکتریکی را متحول کند

 تاریخ : ۱۴۰۱/۰۴/۱۸   تعداد بازدید : ۵۷۱

ارسال نظر

دیدگاه
© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت گل الکتریک پارت می باشد.
طراحی سایت توسط شرکت پارسیان مهر