ورود | ثبت نام سبد خرید()
{{invoice.payable |commaSeparated|persianNumber}} ریال

چگونه یک موتور القایی سه فاز را در یک منبع تغذیه تک فاز راه اندازی کنیم؟

تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶ / تعداد بازدید : ۳۰۹// نویسنده : فرشید مکاری

راه اندازی یک موتور القایی 3-Φ با یک منبع تغذیه 1 فاز 

روش |:
با توجه به نوع منبع تغذیه AC، موتورهای القایی به دو نوع تقسیم می شوند. موتور القایی سه فاز و موتور القایی تک فاز. در بیشتر کاربردهای صنعتی و کشاورزی، موتور القایی سه فاز در مقایسه با موتور القایی تک فاز کاربرد زیادی دارد.

به دلیل کمبود برق، برق سه فاز به طور مداوم در کاربردهای کشاورزی در دسترس نیست. در این حالت، یک فاز از سوئیچ عامل باند (GOS) جدا می شود. بنابراین، بیشتر اوقات، دو فاز از سه فاز موجود است. اما با هر ترتیب خاصی نمی توان موتور سه فاز را روی منبع تغذیه تک فاز کار کرد.

همانطور که می دانیم موتور القایی سه فاز یک موتور خود استارت است. همانطور که سیم پیچ استاتور موتور القایی سه فاز یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می کند. این یک تغییر فاز 120 درجه ایجاد می کند. اما در مورد موتورهای القایی تک فاز، میدان مغناطیسی ضربانی القا می شود. از این رو، یک موتور القایی تک فاز یک موتور خود راه انداز نیست. برای اهداف شروع به مقداری کمک اضافی نیاز دارد.


نحوه راه اندازی موتور سه فاز در منبع تغذیه تک فاز


در اینجا نیز به ترتیبی دیگر نیاز داریم تا بتوانیم موتور القایی سه فاز را روی یک منبع تغذیه تک فاز کار کنیم. سه روش وجود دارد؛

استفاده از خازن استاتیک (روش تغییر فاز)
استفاده از VFD (درایو فرکانس متغیر)
استفاده از مبدل روتاری
در این مقاله به طور مختصر در مورد هر روش صحبت خواهیم کرد.

استفاده از خازن استاتیک
هنگامی که برق سه فاز AC را به استاتور موتور القایی سه فاز می دهیم، یک میدان مغناطیسی دوار متغییر با زمان متغییر 120 درجه از هم تولید می شود. اما در مورد موتور القایی تک فاز، میدان مغناطیسی ضربانی القا می شود. و در این حالت گشتاور اولیه (گشتاور راه اندازی) تولید نمی شود. در موتورهای القایی تک فاز، از یک سیم پیچ اضافی برای ایجاد تغییر فاز استفاده می شود. به جای سیم پیچ راه اندازی، از خازن یا سلف نیز برای ایجاد جابجایی فاز استفاده می شود.

مشابه این اصل، می‌توان از سیم‌پیچ سه فاز موتور القایی سه فاز استفاده کرد و سیم‌پیچ را با استفاده از خازن یا سلف جابجا کرد. هنگامی که موتور القایی سه فاز با منبع تغذیه تک فاز راه اندازی شد، به طور مداوم با ظرفیت کاهش یافته کار می کند. خروجی خالص یا راندمان موتور 2/3 از ظرفیت نامی آن کاهش می یابد.

این روش به روش مبدل فاز ایستا یا روش تغییر فاز یا روش سیم پیچی نیز معروف است.

در برخی ترتیبات، از دو خازن استفاده می شود. یکی برای شروع و دومی برای دویدن. ظرفیت خازن استارت 4 تا 5 برابر بیشتر از خازن در حال کار است. نمودار مدار این آرایش در شکل زیر نشان داده شده است.


راه اندازی یک منبع تغذیه 1 فاز موتور 3-Φ با استفاده از خازن برای تغییر فاز

خازن شروع فقط برای اهداف شروع استفاده می شود. پس از راه اندازی از مدار جدا می شود. خازن در حال کار همیشه در مدار باقی می ماند. در اینجا همانطور که در شکل نشان داده شده است، موتور به صورت ستاره متصل می شود. و هر دو خازن در بین دو فاز سیم پیچ متصل می شوند.

منبع تغذیه تک فاز دارای دو ترمینال می باشد. یک ترمینال به ترکیب سری سیم پیچ و ترمینال دوم با یک ترمینال باقی مانده از سیم پیچ سه فاز متصل می شود. گاهی اوقات فقط از یک خازن استفاده می شود. این نوع چیدمان در شکل زیر نشان داده شده است.

روش مبدل فاز استاتیک یا روش تغییر فاز یا روش سیم پیچی برای راه اندازی موتور سه فاز در منبع تغذیه تک فاز


در بیشتر موارد، موتورهای القایی کوچک در اتصال ستاره به هم متصل می شوند. در اینجا، ما یک موتور القایی سه فاز متصل به ستاره گرفته ایم. برای افزایش سطح ولتاژ از یک اتوترانسفورماتور استفاده می شود. زیرا سطح ولتاژ تغذیه سه فاز 400-440 ولت و سطح ولتاژ تغذیه تکفاز 200-230 ولت برای 50 هرتز تغذیه می باشد.

ما می توانیم بدون استفاده از ترانسفورماتور از این مدار استفاده کنیم. در این حالت، سطح ولتاژ در توان تک فاز (200-230 ولت) باقی می ماند. در این شرایط نیز موتور کار خواهد کرد. اما از آنجایی که ولتاژ کم است، گشتاور تولید شده توسط موتور کم است. این مشکل را می توان با اتصال یک خازن راه اندازی اضافی حل کرد (شکل-1). این خازن به عنوان خازن راه اندازی یا خازن قفل فاز شناخته می شود.

در صورت نیاز به تغییر جهت موتور، نمودار اتصال را مطابق شکل زیر تغییر دهید.

جهت موتور سه فاز را با استفاده از برق 1 فاز معکوس کنید

محدودیت ها:

محدودیت های روش خازن استاتیک در زیر ذکر شده است.


توان خروجی موتور القایی سه فاز به میزان 2/3 توان بار کامل کاهش می یابد.
این روش می تواند برای یک هدف موقت استفاده شود. برای برنامه های در حال اجرا مداوم مناسب نیست.
در این روش اثر بارگذاری به صورت پیوسته در دو فاز می باشد. این باعث کاهش طول عمر موتور می شود.
وقتی از هر 3 فاز 1 فاز از بین برود چه اتفاقی برای موتور 3 فاز می افتد؟
وقتی 2 فاز از 3 فاز از بین برود چه اتفاقی برای موتور 3 فاز می افتد؟
با استفاده از VFD
VFD به معنای درایو فرکانس متغیر است. وسیله ای است که برای کنترل موتور (قابل تنظیم سرعت در هنگام کار) استفاده می شود. VFD جریان ورودی موتور را بر اساس تقاضا (بار) تنظیم می کند. این دستگاه به موتور اجازه می دهد تا در شرایط بارهای مختلف به طور موثر کار کند.

این روش برای راه اندازی موتور القایی سه فاز روی منبع تغذیه تک فاز بهترین است. در این مورد، یک منبع تک فاز موجود به عنوان ورودی به VFD داده می شود. VFD با یکسو کردن منبع تغذیه تک فاز را به DC تبدیل می کند. مجدداً منبع DC را به منبع AC سه فاز تبدیل می کند. و فرکانس خروجی سه فاز توسط VFD تنظیم می شود.


از این رو، توان موجود (تک فاز) به VFD داده می شود و خروجی (قدرت سه فاز) VFD به عنوان ورودی یک موتور سه فاز استفاده می شود. همچنین جریان راش در هنگام راه اندازی موتور را از بین می برد. همچنین راه اندازی نرم موتور را از حالت سکون تا وضعیت سرعت کامل فراهم می کند. انواع و درجه بندی های مختلفی از VFD برای کاربردها و موتورهای مختلف موجود است. شما فقط باید VFD مناسب را برای برنامه های خود انتخاب کنید.

هزینه VFD بیشتر از یک خازن استاتیک است. اما عملکرد بهتری به موتور می دهد. هزینه VFD کمتر از مبدل فاز چرخشی است. بنابراین در بیشتر کاربردها به جای مبدل های فاز دوار از VFD استفاده می شود.

راه اندازی موتورهای 3 فاز با برق 1 فاز با استفاده از VFD

 مزایای VFD:

مزایای استفاده از VFD برای راه اندازی موتور القایی سه فاز بر روی منبع تغذیه تک فاز.

با تنظیم پارامتر VFD، می توانیم به یک شروع نرم موتور دست پیدا کنیم.
کار با بهترین عملکرد با کارایی بیشتر آسان است.
دارای عملکرد خود تشخیصی است که برای محافظت از موتور در برابر ولتاژ، اضافه بار، گرمای بیش از حد و غیره استفاده می شود.
برای دستیابی به کنترل خودکار موتور برنامه ریزی شده است.
استفاده از مبدل فاز روتاری
روش دیگری که استفاده می شود، راه اندازی یک موتور القایی سه فاز بر روی یک منبع تغذیه تک فاز با استفاده از مبدل فاز دوار (RPC) است. این فرآیند بسیار گران است. بهترین عملکرد را در مقایسه با سایر روش ها ارائه می دهد. زیرا مبدل فاز دوار یک سیگنال سه فاز کامل در خروجی تولید می کند. همچنین، به طور گسترده استفاده نمی شود زیرا هزینه مبدل چرخشی بسیار بالا است.

نمودار اتصال مبدل فاز دوار در شکل زیر نشان داده شده است.

آخرین مقالات

پیشرفت در فناوری موتور الکتریکی

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

موتورهای الکترونیکی در دهه آینده چگونه تکامل خواهند یافت؟

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز با برق تک فاز

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

پوسته الکتروموتور

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

الکتروموتور های ضد انفجار

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

موتور الکتریکی مناسب را در پنج مرحله ساده پیدا کنید

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

پمپ آب چیست

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

الکتروموتور پایه دار و فلنج دار چیست

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

6 فناوری که می تواند موتورهای الکتریکی را متحول کند

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

بررسی نحوه عملکرد کولر آبی و پمپ مورد استفاده در کولرهای آبی

 تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶   تعداد بازدید : ۳۰۹

ارسال نظر

دیدگاه
© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت گل الکتریک پارت می باشد.
طراحی سایت توسط شرکت پارسیان مهر